A horgolt babák hajának készítésére számos technika létezik. Most azokról írok amiket már próbáltam vagy láttam személyesen is.
Kézenfekvő hogy a baba horgolt hajat kapjon.
Horgolt babahaj
Ezt általában úgy készítik, hogy a fejtetőt a haj színével horgolják, vagy horgolnak kis sapkát, gyakorlatilag pont a fej szélességében (ha a legnagyobb szélessége a fejnek 36 szem, akkor kb. annyit, egy félgömböt) és azt varrják a kész fejre. Ettől még csak egy nagyon rövidke haja lesz a babának. Ilyenkor lehet rá copfokat készíteni, mint Alice-nek van.
Alice haja: tetszőleges hosszú láncszemsort horgolunk, majd megfordulunk és minden láncszembe négy egyráhajtásos pálcát horgolunk. Így szépen bespirálozódik. Alice kis csurkái két-két spirálból állnak. Nyugodtan lehet a spirált félbehajtva felvarrni, így is mutatós és kevesebb szálat kell eldolgozni a végén.
Kisebb babánál lehet készíteni ugyanilyen copfokat hímzett hajjal, ilyenkor szorosan fonallal behímezzük a fejbőrt. Ilyen a Sellő baba haja.
Ezek a horgolt spirális hajak egyébként meglepően sok fonalat vesznek fel. A Dundi babára egy fél gombóc ráment.
A Dundi babámnak a haja a horgolt sapka továbbfejlesztett változata. Itt már a sapkahorgolás közben, egyenletesen elosztva, rövid kis spirálokat horgoltam. A frufruja pedig úgy készült hogy a kész “sapkát” körbehorgolta szegéllyel. Négy láncszem, majd megfordulva egy-egy félpálca minden láncszemre. Ha azt akarjuk hogy befele göndörödjön, mint a képen, akkor a fonák oldalról kell a szegélyt horgolni.
Hurkolt hajak
Ugyanilyen színes, sapkaszerű alapra készítik. A horgolásnál mindig csak a hátsó szálba öltenek a rövidpálcáknál. Így az első szálak kis spirálvonalat alkotnak, ezekbe jól bele lehet hurkolni a félbehajtott szálakat. Na ez nekem még sosem sikerült igazán szépen, úgy, hogy meg legyek vele elégedve, úgyhogy nem szoktam csinálni.
Varrott hajak
A babák haját leggyakrabban felvarrom.
Rendszerint középen egy választékban letűzöm a hajszálakat (rengeteg gombostűt használok hozzá) és levarrom. Érdemes először csak átfércelni, aztán visszafordulva minden egyes szálat lefogni a cérnával, méghozzá úgy hogy a fonalBA is öltsünk. Amikor a választék készen van, alul, a haj vonalánál is szálanként levarrjuk. Ezt lehet úgy is hogy pár szálat is varrunk hozzá, így szép, fonatjellegű a frizura.
Néha a baba testét képező fonaltípusból, de sokkal gyakoribb, hogy másik fonalat választok hozzá. Vékonyabb hajszálaknál nagyon jónak tartom a gyapjú hímzőfonalat, illetve a hármas tűhöz ajánlott, legalább félgyapjú tartalmú fonalakat. A gyapjúhímző nagyon kevés helyen beszerezhető, viszont rengeteg színben létezik, Anchor és DMC márkákat ismerem és használtam. Egy tekercs elég egy 5 cm-es babafejre. Sokkal kiadósabb a gyapjú(tartalmú) fonal, pl. a Lana Gatto Calico.
Változata a hímzett haj, mint a magyaros babánál, ez macerásabb, de copfos babánál jól mutat, ilyenkor belevarrjuk, hímezzük a hajat a hajvonalba is. A copfját külön fontam és felvarrtam a feje tetejére.
Vastagabb, fürtös hajnál használok különlegesebb fonalakat is. Az északi babasorozat Lana Gatto Ortisei fonalból kapott hajat. Sajnos ez trendfonal volt, már nem kapható, de más, egyenetlen sodrású fonalak is léteznek. Azt érdemes venni ami jó vastag. Főleg télen, ősszel kaphatóak. Az én babáimon úgy lett a fonal szálanként felvarrva, hogy a szálakat mindig a vékony részeken vágtam el és a középső, vastagabb részeken varrtam fel a választékhoz.
Ahogy láttam, a Lana Gattonak mindig van valamilyen egyenetlen vagy legalábbis különleges, vastagabb trendfonala, de más gyártóktól is láttam már hasonlót. Érdemes azt azért figyelni hogy nem szakad-e túl könnyen, tehát ha egy szálat megfogok a két végén, nem foszlik-e szét magától?
Szőke hajat is készítettem, a márkáját a fonalnak már nem tudom sajnos. 10-es tűvel köthető fonal volt, de nekem túl raszta hatású, úgyhogy az összetekert két szálat szépen kibontottam (érdemes méretre vágás után, mert könnyebb!) és úgy varrogattam fel. Így született ez a göndör, fürtös angyalka akit a képen látni.
Van még egy módszer, de ez egészen ritka, amit használtam. Marie Antoinette haja úgy készült hogy egy fél gombócnyi mohair fonalam volt (ezt ilyen kis fánkszerű gombóckában vettem) és a kis lapos fánkot nyolcas alakban formázva, felvarrtam apró öltésekkel a fejére. Attól lett ilyen szép kis kontyos frizurája. Rengeteg helyen meg kellett erősíteni (ezeket aranyszínű gyöngyöcskékkel is díszítettem) és fonal hiányában még utánozni se tudnám.
A varrott hajaknál nagyon lényeges hogy ne sajnáljuk a gombostűt, mert könnyebb úgy varrni. Ha a gombostűs állapotot felvarrjuk nagyobb öltésekkel, akkor már a tűket kihúzva, kis öltéssel szépen meg lehet csinálni a frizurát.
Nagyon érdekes, bár én nem használom, mikor kész parókát, műhajat vágnak darabokra és azzal hajazzák fel a babákat. Ezek a frizurák kidolgozottabb babákra, hímzett vagy egészen élethű szemhez illenek. Úgy tudom fodrászkellékesnél vagy kínaiban lehet olcsóbban “hajat” beszerezni. Amiért én nem használom, az az, hogy szerintem a nagyon természetes hatású haj nem illik igazán össze a horgolt baba rusztikusabb felületével. (Másrészt, én nem is szeretek elmenni a nagyon kidolgozott, élethű jellegű babák irányába, szerintem a horgoláshoz nem annyira passzol, nem anyagszerű.)